Startuje sedmá řada originálního lifestylového magazínu Herbář. Letošní Herbář bude světový – plný vůní, chutí a barev. Zdravá exotika, kterou dokážeme uvařit také u nás doma. A ochutnáme to nejlepší z celého světa! V minulých řadách jsme prozkoumali na sto padesát druhů bylin a teď je čas podívat se na koření. Hodně zblízka.
V osmém díle Herbáře se můžete těšit na šípkovou panna cottu, dlouhý slepičí vývar nebo skvělé fishcakes. Uvidíte taky recept na zavináče a pečenáče.
V sedmém díle Herbáře uvidíte recept na medovník, dále se dozvíte jak připravit Hovězí stew a Řepu po burgundsku. Prostor dostane taky jídlo se skanzenu - Pápěnka
Herečka Kateřina Winterová představuje svou první autorskou kuchařku. Navazuje tak na úspěch pěti dílů knih o jídle Vaříme podle Herbáře a televizního pořadu Herbář, který také moderuje. Od října pokračuje opět na ČT 1 s novým Herbářem, který vznikal na základě její knihy Jíst a žít!, která vychází souběžně s pořadem.
V šestém díle uvidíte recept na krkonošské kyselo a vepřové s šalvějí, sýrem a hruškou.
V pátem díle se můžete těšit na pohankový dort a fašírku.
V tomto díle se můžete těšit na cizrnový salát a staročeský guláš.
V třetím díle se můžete těšit na na švestkové knedlíky a tvarohovou bábovku s goji.
V tomto díle se můžete těšit na sváteční bylinkové kuře.
Kateřina Winterová se vrací se šestou sezónou Herbáře. Na byliny, jídlo a vaření se tentokrát podívá nově. Jak? Dozvíte se už v prvním díle.
Vánoce jsou svátky tradic. A tradiční byl Herbář vždy. Za 5 let jsme představili vše, co k Vánocům patří, a tak si to pro pořádek pěkně shrneme a dozdobíme poslední detaily. Užijte si Vánoce s Herbářem.
Za týden začíná zima. Čas teplých pokrmů a masopustu. Právě o tom promaštěném stole bude dnešní díl.
Elpida je obecně prospěšná společnost, která pomáhá seniorům. V tomto díle se jí Herbář snaží pomoci.
Blíží se kouzelný čas, čas adventní. Proto opět oprášíme tradice a vyrobíme si obřadní vizovické pečivo. Také se podíváme na starou barvící techniku, bylinný modrotisk.
Food blogerky vládnou internetu a velký počet z nich má na svém blogu recepty, které patří přímo do Herbáře. Proto jsme pár blogerek a autorek kuchařek pozvali k nám.
Co je ale opravdu tradiční? Jak tradice vzniká? A jaká je ta pravá česká? A jaké jsou tradiční recepty? Těžko odpovědět, ale přesto se pokusíme.
V Herbáři jsme zjistili, že ty nejlepší věci v gastronomii bývají ty nejjednodušší. A nejde jen o gastronomii, ale o přístup k pěstování, k přírodě, zvířatům a vlastnímu zdraví. Co je nejlepší podle Herbáře
V Herbáři bylo představeno více než 150 bylin, které běžně rostou v Čechách. Na světě jich ale roste mnohem víc. Říkáme jim dost často koření a i to bývá léčivé.
První republika je pro Herbář zdrojem veliké inspirace. U příležitosti oslav 28. října se podíváme na další recepty a návody, které formovaly svět našich babiček a prababiček.
K podzimu patří dýně, kořenová zelenina, čerstvý kváskový chléb, maso a byliny. Stejně jako k tomuto dílu Herbáře.
Herbář starý časy miluje. A bylinářství ke starým časům přece patří! Stejně jako recepty, které v Herbáři ukazujeme, a projekty, které jsme letos navštívili.
Herbář se vrací s pátou řadou. Její hlavní téma je biozahrada. Není ale jediné. První díl nové řady tradičně poodhalí, o čem dalším to tentokrát bude, kdo nás navštíví a jaké recepty nás čekají.
Už jsou tu zase. Po roce Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme, přátelé … Klasika. Copak asi budeme vařit?
Za čtyři roky Herbáře jsme zapomněli na Prahu. I tady můžete žít svůj bylinkový život a užívat si různé zajímavé trendy. Jak? Tak se dívejte.