Kdysi dávno bylo zvykem chodit za prací na vandr. Vandrovníci se museli na cestu řádně posilnit. My si na náš výlet za dovednostmi dávných generací připravíme poctivý domácí bůček s pořádným krajícem chleba.
Vepřový bůček na vandr
Podíváme se do jabloňových sadů a uvidíme, jak tu sadaři bojují se škůdci a současně se snaží přilákat sem užitečné ptačí pomocníky. A nebudou chybět ani báječné jablkové řezy.
Recept
Tentokrát se podíváme na farmu, kde se zelenina pěstuje tak, jak to dělaly naše babičky. Ručně a bez chemických postřiků. Pletí obnáší spoustu práce, ale výsledky stojí za to. Ochutnáme deset odrůd rajčat a skvělé papriky vypěstované v pařeništi. Zeleninu budeme také konzervovat a uvaříme si z ní dobroty inspirované kuchyní našich předků. A přineseme recepty, které nadchnou i děti
Zavítáme na Vysočinu a uvaříme si tradiční šusterky, neboli škubánky. Jídlo, které patřilo na Vysočině k nejoblíbenějším.
Krocani a krůty prý mají devatero druhů masa. Pečená krůtí stehna jsou ideálnim receptem pro podzimní dny. Využijeme v něm právě dozrávající ovoce – jablka, hrušky.
Pečená krůtí stehna
krůtí stehna
2 snítky čerstvého rozmarýnu
celá palice česneku
sůl
pepř
jablka
hrušky
cibule
Připravíme si zapomenutou lahůdku našich babiček – voňavou jahodovou klevelu se smetanou. Tahle dobrůtka bude určitě chutnat dětem a dá se připravit třeba i z meruněk, švestek nebo lesních plodů.
V prvním podzimním dílu se vypravíme za lidmi, pro které je i v dnešní době jistá míra soběstačnosti důležitou součástí života. Ukážeme si, že chutný domácí sýr dokážeme připravit třeba i v panelákové kuchyni. Můžeme použít běžně kupované pasterované kravské či kozí mléko. To však nesmí projít homogenizací, což je proces, který mimo jiné zabraňuje vytváření smetany.
Pustíme se do přípravy vaječných pokrmů podle receptů ze starých kuchařek.